1090620
Carl Larsson
(1853-1919)
Carl larsson, etsning, signerad c.l. med blyerts. utförd 1911. etat 1. "emil sjögren"

CARL LARSSON, etsning, signerad C.L. med blyerts. Utförd 1911. Etat 1. "Emil Sjögren".

Plåtstorlek 15,7 x 11,9 cm.

Ej examinerad ur ram. Gulnad. Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Privat samling.

Hjert & Hjert 81.

Övrigt

Efter en oljemålning från 1906 föreställande kompositören Emil Sjögren. Plåten i privat ägo.

Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
1 700
158
176
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (4 bud)
7 okt 2018 22:40
1 700 SEK
7 okt 2018 22:39
1 600 SEK
7 okt 2018 21:35
1 500 SEK
4 okt 2018 23:34
450 SEK