1090623
Carl Larsson
(1853-1919)
Carl larsson, etsning, signerad carl larsson med blyerts. utförd 1897. etat 1. sällsynt. "mr d.o. bell"

CARL LARSSON, etsning, signerad Carl Larsson med blyerts. Utförd 1897. Etat 1. Sällsynt. "Mr D.O. Bell".

Plåtstorlek 16 x 12 cm.

Ej examinerad ur ram. Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Privat samling.

Hjert & Hjert 38.

Övrigt

Mr Bell var språklärare och anställd vid amerikanska legationen i Stockholm.

Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05

Slutpris
4 700
439
486
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (7 bud)
7 okt 2018 22:44
4 700 SEK
7 okt 2018 22:44
4 500 SEK
7 okt 2018 19:49
3 400 SEK
7 okt 2018 19:49
3 200 SEK
7 okt 2018 19:49
3 000 SEK