1090667
Carl Larsson
(1853-1919)
Carl larsson, etsning, signerad c.l. med blyerts. utförd 1913. etat 2. 165 signerad exemplar. "en konstnärshustru"

CARL LARSSON, etsning, signerad C.L. med blyerts. Utförd 1913. Etat 2. 165 signerad exemplar. "En konstnärshustru".

Plåtstorlek 22,5 x 29,5 cm.

Ej examinerad ur ram. Smärre fläck. Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Privat samling.

Hjert & Hjert 99.

Övrigt

För Föreningen för Grafisk Konst. Plåten finns i Nationalmuseum.

Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
7 400
691
765
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (17 bud)
9
7 okt 2018 22:50
7 400 SEK
7 okt 2018 22:42
7 200 SEK
8
7 okt 2018 22:42
7 000 SEK
7 okt 2018 22:42
6 700 SEK
8
7 okt 2018 22:42
6 500 SEK