1090674
Carl Larsson
(1853-1919)
Carl larsson, etsning, signerad c.l. med blyerts. utförd 1912. etat 2. 121 signerade exemplar. "självporträtt"

CARL LARSSON, etsning, signerad C.L. med blyerts. Utförd 1912. Etat 2. 121 signerade exemplar. "Självporträtt".

Plåtstorlek 22,6 x 29,5 cm.

Ej examinerad ur ram. Smärre fläckar. Mjuka hanteringsveck. Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Privat samling.

Hjert & Hjert 86.

Övrigt

Beställd av Föreningen för Grafisk Konst. Plåten i privat ägo.

Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 614 08 05

Slutpris
10 000
935
1 034
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (29 bud)
8
7 okt 2018 22:41
10 000 SEK
7 okt 2018 22:41
9 800 SEK
8
7 okt 2018 22:40
9 600 SEK
7 okt 2018 22:40
9 400 SEK
7 okt 2018 22:40
9 200 SEK