Hans Eklund – konstkritiker och konstälskare

Museimannen och konsthistorikern Hans Eklund, verksam vid bland andra Stockholms Stadsmuseum, arbetade och umgicks intensivt med 40-talets unga konstnärer som Lennart Rohde och Lage Lindell, Pierre Olofsson och Olle Bonniér med flera. Under åren byggde han en utsökt, personlig samling av svensk och internationell konst från sin samtid.

”Startpunkten för intresset och samlandet var andra världskrigets slut. – Plötsligt tändes alla skyltfönster. Konsten togs fram ur skyddsrummen och fick tillbaka sina platser bland nyoljade golv och avdammade väggar. Nationalmuseum, BokKonsum, LO, folkhems-epokens alla möjliga institutioner ställde enligt Hans Eklund upp med ett väldigt konstintresse, inte minst hans egen arbetsgivare Riksförbundet för bildande konst.” (Clemens Poellinger, SvD, 17 mars 2006).

Denna tema-auktion omfattar ett drygt 30-tal internationella och svenska verk ur Hans Eklunds samling.
Visning: 23 –26 januari på Berzelii Park 1 i Stockholm. Onlineauktion: 12–28 januari

29 föremål
VICTOR VASARELY, tuschteckning, signerad i blyerts.
Slutpris
31 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
JOAN MIRÓ, litografi, signerad och numrerad 15/75.
Slutpris
11 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
EINAR LYNGE-AHLBERG, akvarell, signerad.
Slutpris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, Collage.
Slutpris
9 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
RICHARD LOHSE, färglitografi, signerad och numrerad 85/100.
Slutpris
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, gouache, signerad och daterad -26.
Slutpris
27 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
HENRI MATISSE, pochoir ur Jazz-sviten.
Slutpris
59 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
HANS HARTUNG, etsning med akvatint, signerad.
Slutpris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
PIERRE OLOFSSON, provtryck, signerad och daterad -48.
Slutpris
4 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Slutpris
5 303 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOHAN TOBIAS SERGEL, hans krets. Rödkrita.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIRI DERKERT, blyertsteckning.
Slutpris
5 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KUMI SUGAI, färglitografi, signerad och daterad -64.
Slutpris
4 123 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HENRI MATISSE, litografi i sanguine, upplaga om 250.
Slutpris
8 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BOK, L’Art Abstrait.
Slutpris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BOK, Med litografi som omslag.
Slutpris
6 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BOK, Stockholmsutställningen 1930.
Slutpris
4 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BOK, Med illustrationer av Max Ernst.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOK, Malevitj. Med det ovanliga skyddsomslaget.
Slutpris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK