Prenumerera på vårt nyhetsbrev

1120151
Sven X:et Erixson
(1899-1970)
Sven x:et erixson, gouache, signerad och daterad -26.

SVEN X:ET ERIXSON, gouache, signerad och daterad -26

"Romantik". 32 x 25 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Hans Eklund, Stockholm.

Riksförbundet för bildande konst, utställning 237, Kritikernas val, kat nr 55.
Moderna Museet, Stockholm, "Sven Erixson-utställningen", November 1969 - januari 1970, avbildad i färg i katalogen.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Sven X:et Erixson", 1961, kat nr 351.
Kunstnerernes hus, Oslo, 1973, kat nr 37.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Naiva visioner", 27 maj - 20 augusti, 1972.
Stockholms stadsmuseum, "X:et i Tumba", 1995.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "X:et", 2003.

Sveriges Allmänna Konstförening, SAK, avbildad publikation LXXI.

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik (föräldraledig)
+46 (0)702 53 14 89

Slutpris
27 000
2 550
2 761
Utropspris
10 000 SEK
Budhistorik (23 bud)
27 jan 2019 10:13
27 000 SEK
27 jan 2019 10:13
26 000 SEK
26 jan 2019 18:45
25 000 SEK
26 jan 2019 18:45
24 000 SEK
25 jan 2019 18:31
23 000 SEK