1120280
Joan Miró
(1893-1983)
Joan mirÓ, portfölj med 8 pochoirer, numrerad 288, 1928.

JOAN MIRÓ, portfölj med 8 pochoirer, numrerad 288, 1928.

“Il était une petite pie (There Was a Little Magpie)”, Lise Hirtz, 1928. Éditions Jeanne Bucher, Paris, tryckt av Saude, Paris. 8 pochoirer. 32,5 x 25 cm.

Slitage. Textilklätt omslag med hårt slitage. Bladen sprättade. Gulnade. Fläckar. Veck.

Proveniens

Hans Eklund, Stockholm.

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Miró", 1972, kat nr 200.

Dupin 1-8, Cramer 1.

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik (föräldraledig)
+46 (0)702 53 14 89

Slutpris
12 501
1 173
1 296
Utropspris
8 000 SEK
Budhistorik (21 bud)
27 jan 21:44
12 501 SEK
27 jan 21:44
12 001 SEK
27 jan 21:44
11 501 SEK
27 jan 21:44
11 001 SEK
27 jan 21:42
10 501 SEK