Hans Eklund – konstkritiker och konstälskare

22 föremål
VICTOR VASARELY, tuschteckning, signerad i blyerts.
Slutpris
31 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
JOAN MIRÓ, litografi, signerad och numrerad 15/75.
Slutpris
11 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
EINAR LYNGE-AHLBERG, akvarell, signerad.
Slutpris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, Collage.
Slutpris
9 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
RICHARD LOHSE, färglitografi, signerad och numrerad 85/100.
Slutpris
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HENRI MATISSE, pochoir ur Jazz-sviten.
Slutpris
59 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, gouache, signerad och daterad -26.
Slutpris
27 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
HANS HARTUNG, etsning med akvatint, signerad.
Slutpris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
PIERRE OLOFSSON, provtryck, signerad och daterad -48.
Slutpris
4 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Slutpris
5 303 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SIRI DERKERT, blyertsteckning.
Slutpris
5 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOHAN TOBIAS SERGEL, hans krets. Rödkrita.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KUMI SUGAI, färglitografi, signerad och daterad -64.
Slutpris
4 123 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HENRI MATISSE, litografi i sanguine, upplaga om 250.
Slutpris
8 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK