Axel Herman Hägg - Nygotikens Piranesi

Axel Herman Hägg var skeppsbyggaren som flyttade till England och gjorde konstnärskarriär som uttolkare av 1800-talets nygotiska arkitektur. I etsningar och akvareller avbildade han såväl existerande byggnader som fantasibyggnader med mycket stor skicklighet och precision. Hägg kallades Nygotikens Piranesi efter den italienska 1700-talskonstnären och arkitekten Giovanni Battista Piranesi och var bland annat lärare till Anders Zorn och även mentor på Konstakademiens grafiska utbildning under åren kring det förra sekelskiftet. I "Axel Herman Hägg - Nygotikens Piranesi", lyfter vi fram Häggs konstnärskap med ett stort antal verk tillkomna från 1880-talet till 1910-talet.

AXEL HERMAN HÄGG, Etsning, 1905, signerad.
Slutpris
400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL HERMAN HÄGG, Etsning, 1891, signerad.
Slutpris
500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL HERMAN HÄGG, Etsning, 1894, signerad.
Slutpris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL HERMAN HÄGG, Etsning, 1911, signerad i plåten.
Slutpris
450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL HERMAN HÄGG, etsning, 1902, signerad.
Slutpris
350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL HERMAN HÄGG, Etsning, 1889, signerad i plåten.
Slutpris
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AXEL HERMAN HÄGG, Etsning, 1884, signerad.
Slutpris
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AXEL HERMAN HÄGG, etsning, 1886, signerad.
Slutpris
350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL HERMAN HÄGG, Etsning, 1891, signerad i plåten.
Slutpris
850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL HERMAN HÄGG, etsning, 1884, signed.
Slutpris
700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL HERMAN HÄGG, Etsning, 1904, signerad.
Slutpris
560 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL HERMAN HÄGG, Etsning, 1893, signerad.
Slutpris
500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL HERMAN HÄGG, Etsning, 1895, signerad.
Slutpris
458 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL HERMAN HÄGG, Etsning, 1892, signerad.
Slutpris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL HERMAN HÄGG, Etsning, 1898, signerad.
Slutpris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AXEL HERMAN HÄGG, Etsning, 1890, signerad.
Slutpris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AXEL HERMAN HÄGG, Etsning, 1886, signerad.
Slutpris
350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL HERMAN HÄGG, Etsning, 1912, signerad.
Slutpris
625 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL HERMAN HÄGG, Etsning, 1896, signerad i plåten.
Slutpris
450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AXEL HERMAN HÄGG, Etsning. 1908, signerad.
Slutpris
450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL HERMAN HÄGG, Etsning, 1881, signerad.
Slutpris
850 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL HERMAN HÄGG, Etsning, 1885, signerad i plåten.
Slutpris
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AXEL HERMAN HÄGG, Etsning, 1915, signerad.
Slutpris
450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Slutpris
485 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL HERMAN HÄGG, Etsning, 1895, signerad i plåten.
Slutpris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL HERMAN HÄGG, etsning, 1880, signerad.
Slutpris
500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Slutpris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL HERMAN HÄGG, Etsning, 1903, signerad.
Slutpris
750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL HERMAN HÄGG, Etsning, 1887, signerad i plåten.
Slutpris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AXEL HERMAN HÄGG, Etsning, 1887, signerad.
Slutpris
350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL HERMAN HÄGG, Etsning, 1908, signerad.
Slutpris
550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Slutpris
550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL HERMAN HÄGG, etsning, 1889, signerad.
Slutpris
601 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL HERMAN HÄGG, Etsning, 1908, signerad i plåten.
Slutpris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Slutpris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AXEL HERMAN HÄGG, Etsning, 1906, signerad.
Slutpris
350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL HERMAN HÄGG, Etsning, 1888, signerad.
Slutpris
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Slutpris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Slutpris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Slutpris
400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AXEL HERMAN HÄGG, akvarell.
Slutpris
5 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK