Lars-Yngve Johanssons Samling – onlineauktion

Onlineauktion avslut 13–14 mars.

BERT JOHNNY NILSSON, olja på duk/pannå signerad.
Slutpris
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KORG FÖR VINFLASKOR, 1800-tal.
Slutpris
4 801 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, semiantik Kaukas, ca 175 x 102 cm.
Slutpris
6 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, mässing, omkring år 1800.
Slutpris
5 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MASK, Afrika, 1900-tal.
Slutpris
2 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKE, sk Blekingestake, mässing, 1800-tal.
Slutpris
5 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ÖRONLAPPSFÅTÖLJ. Queen Anne-stil, 1800-tal.
Slutpris
6 250 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KOLBOX, omkring år 1900.
Slutpris
7 401 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PIERRE ROY, kritteckning, signerad och daterad 1928.
Slutpris
11 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOHANNES OLSSON, olja på duk, signerad och daterad 1980.
Slutpris
9 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GEORGES SPIRO, olja på pannå, signerad,
Slutpris
7 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FÄLLBORD, Sverige, 1800-talets första hälft.
Slutpris
6 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BRASUTENSILIER, 10 delar, omkring år 1900.
Slutpris
8 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MAGNUS BARD, blandteknik, signerad och daterad 2013.
Slutpris
2 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TABURETT / PIANOSTOL, England, 1800-tal.
Slutpris
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
NOTSTÄLL, 1900-tal.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOKSNURRA, tidigt 1900-tal.
Slutpris
19 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BREVPRESSAR, 5 st, glas, bl a Rosenthal.
Slutpris
2 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅL, keramik. Japan, Sumida, Meiji (1868-1912).
Slutpris
13 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, semiantik Kazak sannolikt, ca 277 x 198,5 cm.
Slutpris
10 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KOLONN, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.
Slutpris
6 900 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATTA, antik Kaukas, ca 135,5 x 93,5 cm.
Slutpris
3 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TABURETT, Biedermeier, 1800-talets första hälft.
Slutpris
4 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARMSTOL, Empire, Lindome. Tidigt 1800-tal.
Slutpris
4 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOPPARKÄRL, 2 st, 1800-tal / tidigt 1900-tal.
Slutpris
2 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRASUTENSILIER, 7 delar, 18 / 1900-tal.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FOHUNDAR, ett par, sten. Sen Qingdynasti.
Slutpris
10 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
BORDSLAMPA, empirestil, 1900-talets mitt.
Slutpris
3 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MÄSSINGSKITTEL, 17-/1800-tal.
Slutpris
1 555 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BRICKBORD, Kina, omkring år 1900.
Slutpris
8 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
DRYCKESHORN, kohorn och mässing, 1900-tal.
Slutpris
2 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DEKORELEMENT, ett par, gjutjärn, omkring år 1900.
Slutpris
12 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SNURRPALL, Empire, 1800-talets första hälft.
Slutpris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GLASMÅLNING, Sverige, 1800-tal.
Slutpris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SPELBRÄDEN, 3 stycken, 1800-tal.
Slutpris
1 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 7 vol. Silverlitteratur.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 3 vol. Silverlitteratur.
Slutpris
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 8 vol. Silverlitteratur.
Slutpris
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER/HÄFTEN, 9 vol. Silverlitteratur.
Slutpris
1 150 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 5 vol. Silverlitteratur.
Slutpris
5 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÖCKER, 13 vol. Silverlitteratur.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 5 VOL. Silverlitteratur.
Slutpris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Slutpris
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER/HÄFTEN, 16 vol. Silverlitteratur.
Slutpris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FRUKTBESTICK, 36 st, silver och pärlemor, England 1800-tal.
Slutpris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
URNA, fajans. 1700-tal.
Slutpris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KONFEKTSKÅLAR med öra, nio stycken, 1700-tal.
Slutpris
11 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KNIVAR, 6 st silver, 1800-tal.
Slutpris
4 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSSURTOUT, silver, K Andersson, Stockholm 1937.
Slutpris
1 621 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKEDAR, 6 st, silver, 1700-talets mitt.
Slutpris
4 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
DIEDRICH SCHVART, gafflar, 6 st, silver, Karlskrona 1796-97.
Slutpris
7 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RÖRSTRAND, samling jugendföremål, 11 delar, ca 1900.
Slutpris
5 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TERRIN med LOCK, porslin. Berlin, 1800-tal.
Slutpris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VINGLAS, sex stycken, 1800-tal.
Slutpris
6 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BÄGARGLAS, åtta stycken. Italien, 1900-tal.
Slutpris
6 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK