Rune Jansson

Få svenska konstnärer har tillhört det internationella avantgardet. Rune Jansson var en av dessa få, som inte enkelt kan placeras inom någon av förra århundradets konst-ismer. Han föddes på Blidö 1918. Under sent 40-tal och större delen av 50-talet målade Jansson i en stil som oftast kallas informell, spontanistisk eller tachistisk. Senare reducerar han måleriet till nästan minimalistisk gestaltning. Bukowskis är glada över att kunna erbjuda denna fina samling av Rune Janssons måleri vilken spänner över sju decennier av dennes produktion.

28 föremål
RUNE JANSSON, Olja på pannå, signerad och daterad -39.
Slutpris
1 255 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -47.
Slutpris
10 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på pannå, signerad och daterad -40.
Slutpris
910 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RUNE JANSSON, Färglitografier, 3 st, signerade.
Slutpris
456 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RUNE JANSSON, Olja på pannå, signerad och daterad -49.
Slutpris
6 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RUNE JANSSON, blandteknik, signerad och daterad -68.
Slutpris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, Olja på pannå, signerad och daterad -43?.
Slutpris
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, pastell, signerad och daterad -45.
Slutpris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, blandteknik, signerad och daterad -50.
Slutpris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, pastell, signerad och daterad -47.
Slutpris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, Pastell, signerad och daterad -42.
Slutpris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, blandteknik, signerad och daterad -63.
Slutpris
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, kritteckning, signerad.
Slutpris
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, blandteknik, signerad och daterad -70.
Slutpris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, kritteckning, signerad och daterad -40.
Slutpris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, Kritteckning, signerad och daterad -39.
Slutpris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, Kritteckning, signerad och daterad -50.
Slutpris
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, blandteknik, signerad och daterad -54.
Slutpris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, pastell, signerad och daterad jan -48.
Slutpris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, kritteckning, signed and dated -54.
Slutpris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, Kritteckning, signerad.
Slutpris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, akvarell, signerad och daterad -85.
Slutpris
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, Olja på pannå, signerad och daterad 30.
Slutpris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, olja på pannå, signerad och daterad -43.
Slutpris
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK