Sven Axel Hansson

Bukowskis har nöjet att presentera en samling verk av konkretisten Sven Axel Hansson. Hansson arbetade i en geometrisk nonfigurativ stil med horisontaler och vertikaler som framträdande element. Han utbildade sig vid Gerlesborgsskolan i slutet av 1940-talet, för att under 1950-talet studera för André Lhote i Paris och därefter avsluta studierna vid decenniets slut på Valands Konstskola i Göteborg. Hansson ställde ut vid ett flertal tillfällen tillsammans med andra namnkunniga konkretister, som Bengt Orup, och hans verk finns representerade på ett flertal platser runt om i landet.

SVEN HANSSON, olja på duk, signerad.
Slutpris
21 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SVEN HANSSON, olja på duk, signerad och daterad 1982.
Slutpris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SVEN HANSSON, gouache, signerad och daterad -93.
Slutpris
4 408 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN HANSSON, gouache, signerad och daterad -82.
Slutpris
3 001 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SVEN HANSSON, olja på duk, signerad Sven Hansson 1958.
Slutpris
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SVEN HANSSON, gouache, signerad och daterad -99.
Slutpris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SVEN HANSSON, gouache, signerad.
Slutpris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN HANSSON, olja på duk, signerad Sven Hansson 1971.
Slutpris
1 410 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SVEN HANSSON, olja på duk, signerad och daterad -75.
Slutpris
1 010 SEK
Utropspris
2 000 SEK