Konkret samling

Med konkret konst menas abstrakt, icke figurativ konst av geometrisk karaktär. Den konkreta konsten är fri från olika föreställningar med symboliska beståndsdelar och utgörs av geometriska former som fängslar betraktaren i sin direkthet. Konstnären Theo van Doesburg, (1883 - 1931) myntade begreppet år 1930 när konstnärsgruppen Art Concret skapades och ett manifest betitlat ”The Basis of concrete art” upprättades. Begreppet populariserades av konstnärerna Josef Albers och Max Bill som bland annat organiserade den första internationella utställningen med konkret konst på Kunsthalle i Basel år 1944. I Sverige var konstnärer som Otto G Carlsund, Olle Baertling, Bertil Öhlund, Albert Johansson, Harry Booström och dansken Richard Mortensen alla verksamma inom det konkreta fältet.

18 föremål
ALBERT JOHANSSON, olja på pannå, signerad.
Slutpris
17 500 SEK
Utropspris
25 000 SEK
BERTIL ÖHLUND, olja på duk, signerad och daterad -58.
Slutpris
5 325 SEK
Utropspris
8 000 SEK
OTTO G CARLSUND, akvarell och tusch, signerad, utförd 1948.
Slutpris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BERTIL ÖHLUND, gouache, signerad och daterad nov -56.
Slutpris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BERTIL ÖHLUND, olja på duk, signerad.
Slutpris
6 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BERTIL ÖHLUND, olja på duk, signerad och daterad -59.
Slutpris
7 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KG NILSON, olja på duk, signerad och daterad 2010.
Slutpris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
BERTIL ÖHLUND, gouache, signerad.
Slutpris
3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BENGT ORUP, gouache på papper, signerad och daterad -53.
Slutpris
4 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK