Erland Cullberg

”Om du ser på mig och mina målningar så är det som ett slags stenhårt andeväsen jag försöker frambringa i färg och som ibland, ibland kan sprängas och bli till sång”, så beskrev Erland Cullberg sitt konstnärskap i katalogen för sin separatutställning på Moderna museet i Stockholm 1986.

Erland Cullberg anses idag vara en portalfigur för nyexpressionismen, det ofta figurativa, känslostarka måleri som växte fram efter andra världskriget med förankring i den svenska expressionismen. Cullbergs influenser kom dock snarare från El Greco än från Sigrid Hjerten och Isaac Grünewald. Cullbergs måleri är våldsamt och i hans aggressiva och kaotiska färgmassor finner man figurer som kämpar Cullbergs egen kamp med det egna jaget, kluvet under långa perioder av schizofreni. Han målar i ett rasande tempo och utkämpar en ständig batalj mot färgen.

”Jag tycker om orange, blått och gult. Gult, det är ju glädjens färg, rött är förbannelsens styrka. Blått; blått det är ju drömmen om perfektionens sällhet”. – Erland Cullberg

ERLAND CULLBERG, olja på duk, signerad.
Slutpris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Slutpris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
ERLAND CULLBERG, olja på duk, signerad E. Cullberg.
Slutpris
9 600 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Slutpris
15 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Slutpris
9 600 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Slutpris
8 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK