Djur och Natur i konsten

Naturen, årstidernas växlingar, ljuset och mörkret har inspirerat många konstnärer till att skapa storslagen och stämningsfull konst. I temaauktionen Djur och Natur i Konsten lyfter vi fram natur- och djurmåleri och skulptur från åren kring det förra sekelskiftet med några av våra mest namnkunniga och uppskattade konstnärer. Välkommen att se naturen och landskapet genom ögonen på bland andra Bruno Liljefors, Johan Krouthén, Mosse Stoopendaal och Jussi Mäntynen.

THURE WALLNER, olja på pannå, signerad Th. Wallner.
Slutpris
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
HENRIC ANKARCRONA, olja på duk, signerad.
Slutpris
35 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
SEVERIN NILSON, olja på duk, signerad.
Slutpris
17 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
JUSSI MÄNTYNEN, Skulptur, brons, signerad och daterad.
Slutpris
16 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ANTON GENBERG, olja på duk, signerad A. Genberg.
Slutpris
7 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OSCAR BJÖRCK, olja på pannå, signerad Oscar Björck.
Slutpris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MOSSE STOOPENDAAL, olja på duk signerad och daterad 1941.
Slutpris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
PER EKSTRÖM, olja på duk signerad.
Slutpris
31 100 SEK
Utropspris
25 000 SEK
MOSSE STOOPENDAAL, olja på duk, signerad och daterad 1934.
Slutpris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK