Star Wars – en resa till en Galax långt borta

År 1977 har filmen ”Star Wars” (på svenska ”Stjärnornas Krig”) premiär. I rampljuset står den gode Luke Skywalker som kämpar för att bli Jediriddare. Filmen blir omedelbart en världsomspännande succé och åtföljs inom kort av två stycken uppföljare. Leksaksföretaget Kenner producerar under 1970-1980-talet action figurer som idag är eftertraktade samlarobjekt. Här presenteras en enastående samling figurer från original trilogin som samtliga befinner sig orörda i sina originalförpackningar.

STAR WARS, Greedo, 21 back-a, AFA 85 NM+, Kenner 1979.
Slutpris
4 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STAR WARS, Snaggletooth, 21 back-a, AFA 85 NM+, Kenner 1979.
Slutpris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STAR WARS, Stormtrooper, 12 back-a, AFA 80 NM, Kenner 1978.
Slutpris
6 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STAR WARS, Yoda, POTF 92 back, AFA 40 Y-G, Kenner 1985.
Slutpris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
STAR WARS, Yoda, ESB 32 back-b, AFA 80 NM, Kenner 1980.
Slutpris
3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STAR WARS, Hammerhead, 21 back-a, AFA 85 NM+, Kenner 1979.
Slutpris
5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
STAR WARS, Chewbacca, 12 back-c, AFA 75 EX+/NM, Kenner 1978.
Slutpris
6 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
STAR WARS, Walrus man, 21 back-a 65, AFA 80 NM, Kenner 1979.
Slutpris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
STAR WARS, Yoda, ROTJ 65 back-c, AFA 85 NM+, Kenner 1983.
Slutpris
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
STAR WARS, Han Solo, 12 back-b, AFA 75 EX+/NM, Kenner 1978.
Slutpris
8 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
STAR WARS, Boba Fett, 21 back-b, Kenner 1979.
Slutpris
27 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
STAR WARS, Darth Vader, 12 back -b, AFA 85+ NM, Kenner 1978.
Slutpris
10 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
STAR WARS, Nikto POTF 92 back AFA75 EX+/NM, Kenner 1985.
Slutpris
39 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK