1156776
PORTRÄTTMEDALJONG, föreställande Jöns Jacob Berzelius, koppar och brons, empire, 1800-talets första hälft.
PortrÄttmedaljong, föreställande jöns jacob berzelius, koppar och brons, empire, 1800-talets första hälft.

Kopparplåt. Förgylld ram i brons. Diameter 10 cm. Monterad på träplatta 14,5 x 14,5 cm.

Obetydligt ytslitage. Senare monering på träplatta.

Övrigt

Jöns Jacob Berzelius (1779-1848), svensk kemist, professor vid Karolinska Institutet och sekreterare i Kungliga Vetenskapsakademien, som även står staty mitt i Berzelii Park. Berzelius var den mest framstående svenske vetenskapsmannen under sin tid och en stor del av sitt liv bodde han i fastigheten på närliggande Nybrogatan 9. Efter hans död tog Vetenskapsakademien initiativ till att resa en staty över honom. Detta var unikt såtillvida att ingen staty tidigare rests över en vetenskapsman i Sverige.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Värderare klassiskt konst 1800/1900-tal
+46 (0)739 40 08 16

Slutpris
3 401
314
346
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (8 bud)
18 sep 22:09
3 401 SEK
16 sep 21:44
3 201 SEK
16 sep 21:44
3 009 SEK
16 sep 21:44
2 764 SEK
16 sep 21:44
2 564 SEK