1158399
SYBORD, sengustavianskt, omkring år 1800.
Sybord, sengustavianskt, omkring år 1800.

Bord fanerat med mahogny och med inläggningar av ljusare träslag. Sargen med låda, beslag av mässing. Längd 69, bredd 47, höjd 73 cm. Nyckel finns.

Renoverat, omarbetat och kompletterat, senare skiva, låda och beslag. Smärre skador och slitage, beslag saknas, ett ben med lagning.

Rikard Klev
Rikard Klev
Värderare / Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 14

Slutpris
10 000
924
1 018
Utropspris
15 000 SEK
Budhistorik (5 bud)
20 sep 21:11
10 000 SEK
20 sep 13:20
7 500 SEK
17 sep 16:04
3 000 SEK
13 sep 12:29
1 200 SEK
11 sep 19:24
1 000 SEK