1162326
Gustaviansk
(1775-1810)
SekretÄr, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

SEKRETÄR, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Sekretär fanerad med mahogny med utfällbar skrivskiva och bakomliggande inredning av fack, skåp och lådor. Tre större lådor. Beslag av mässing. Skiva av kalksten. Bredd 95, djup 53, höjd 124 cm. Nyckel finns.

Renoverad och kompletterad, smärre skador, slitage och lagningar.
Samtida skiva dock ej ursprunglig med smärre skador och slitage såsom nagg och repor.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - N5
Rikard Klev
Rikard Klev
Värderare / Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 14

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

6 200
573
631
Utropspris
12 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (5 bud)
20 sep 21:19
6 200 SEK
19 sep 20:39
6 000 SEK
14 sep 19:59
5 707 SEK
13 sep 16:37
4 000 SEK
13 sep 0:36
500 SEK