1170126
LJUSKRONA, sengustaviansk, tidigt 1800-tal.
Ljuskrona, sengustaviansk, tidigt 1800-tal.

Ljuskrona med stomme av mässing, behängd med slipade glasprismor. För åtta ljus, åtta ljuspunkter. Diameter 64, höjd 85 cm.

Renoverad och kompletterad. Smärre skador och slitage, nagg, smuts. Ej funktionstestad.

Rikard Klev
Rikard Klev
Värderare / Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 14

Slutpris
10 000
924
1 018
Utropspris
12 000 SEK
Budhistorik (6 bud)
20 sep 13:28
10 000 SEK
20 sep 13:28
8 500 SEK
20 sep 9:26
5 500 SEK
16 sep 14:31
5 000 SEK
11 sep 19:43
1 000 SEK