1175369
TALLRIKAR samt DJUPA TALLRIKAR, 36 stycken (19+17), kompaniporslin, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Tallrikar samt djupa tallrikar, 36 stycken (19+17), kompaniporslin, qingdynastin, qianlong (1736-95).

Bestående av 19 flata och 17 djupa tallrikar. Dekor i underglasyrblått, med motiv av tranor i blommande trädgård. Diameter 22-22,5 cm

Slitage, mistor, bränningssprickor, glasyrnagg samt nagg.
10 flata med sprickor.
6 djupa med sprickor. 1 djup med lagningar.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)739 40 08 18

Slutpris
67 000
6 217
6 915
Utropspris
10 000 SEK
Budhistorik (37 bud)
20 sep 20:44
67 000 SEK
20 sep 20:37
65 000 SEK
20 sep 20:37
65 000 SEK
20 sep 20:34
62 000 SEK
20 sep 20:34
60 000 SEK