Selected Art & Artworks by our specialists

Art & Antiques selected by our specialists

Under vårt tema Selected Art & Antiques har vi samlat ett urval av klassiskt måleri, äldre mästare, möbler, konsthantverk, silver, kompaniporslin, mattor mm i mellanprissegmentet. Föremålen har ofta använts i flera hundra år och går utmärkt att använda i våra hem idag. Möblerna är tillverkade av välutbildade mästare som valde olika träslag, såsom ek, furu, björk och al, för att få den bästa hållbarheten. Ofta är de fanérade med högklassig mahogny eller valnöt som inte längre går att få tag i. De svenska målarna Alf Wallander, Wilhelm von Gegerfelt och Henric Ankarcrona finns representerade tillsammans med modernare verk av bl.a. Einar Jolin. Vi vill också uppmärksamma ett 1700-tals porträtt av Maria Kristina av Österrike i en rikt skuren ram, kopia efter Alexander Roslin. Möbler från rokoko till sengustavianskt, bl.a. ett antal stolar signerade Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), samsas med speglar lampetter och ljuskronor. Skulptur, ljusstakar, föremål i silver samt utvalda orientaliska mattor bidrar till en vacker helhet. Förutom föremålens höga kvalitet, användbarhet och skönhet, ger de dagens modernare inredning en extra dimension av en historisk tidsresa som ger livet ett större djup och en tryggare och mer meningsfull förankring i vår snabbt föränderliga tillvaro. Till detta kan tilläggas miljöbehovet av återanvändning. Tveka inte att kontakta oss om du vill ha råd inför dina inköp!

104 föremål
ALEXANDER ROSLIN, kopia efter, 1700-tal.
Slutpris
52 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
STOL, Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Slutpris
4 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BRUNO LILJEFORS, olja på pannå, sterbhusstämplat.
Slutpris
32 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
ANTIK GENDJE 308 x 140 cm.
Slutpris
6 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BRICKA, silver, London, 1802.
Slutpris
17 519 SEK
Utropspris
18 000 SEK
SYBORD, sengustavianskt, omkring år 1800.
Slutpris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
KARMSTOL, senbarock, 1700-talets första hälft.
Slutpris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSPENDYL, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut.
Slutpris
8 850 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ALFONS KARPINSKI, olja på duk, signerad samt daterad 1942.
Slutpris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
JEAN ÉTIENNE LIOTARD, hans krets, olja på duk.
Slutpris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SAMOVAR, 1800-talets mitt.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, sengustaviansk, tidigt 1800-tal.
Slutpris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
CLAUDE JOSEPH VERNET, Efter, olja på pannå.
Slutpris
23 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
BRUNO LILJEFORS, olja på duk, signerad.
Slutpris
95 000 SEK
Utropspris
80 000 SEK
ROWLAND WHEELWRIGHT, olja på duk, signerad.
Slutpris
23 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
FLINTLÅSPISTOL, dansk, m/1751.
Slutpris
27 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Slutpris
24 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
HARNESK, karolinskt, 1600-talets slut.
Slutpris
13 800 SEK
Utropspris
10 000 SEK
BYRÅ, Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Slutpris
8 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
TRÅGSOFFA, Rokoko, Sverige, 1700-talets andra hälft.
Slutpris
15 504 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Slutpris
8 366 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SEMIANTIK SILKE KESHAN 316 x 205.
Slutpris
7 400 SEK
Utropspris
7 000 SEK
KARMSTOL, Frankrike, Louis XV, 1700-tal.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, sengustaviansk, 1800-talets början.
Slutpris
2 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ELIAS MARTIN, mezzotint.
Slutpris
8 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BORD, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Slutpris
5 250 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SEMIANTIK YOMOUD ca 292 x 190 cm.
Slutpris
3 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Konsolbord, sengustavianskt, 1800-talets början.
Slutpris
15 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
WILLEM DE KLERK, olja på pannå, signerad W. de Klerk.
Slutpris
13 300 SEK
Utropspris
12 000 SEK
HELMER OSSLUND, olja på duk/papp-pannå, signerad.
Slutpris
28 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
CHRISTIAN AECKERLIN, skulptur, brons, signerad.
Slutpris
13 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SPEGEL, sengustaviansk, 1700-talets slut.
Slutpris
5 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Slutpris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
IVAR KAMKE, olja på duk, signerad och daterad 1920.
Slutpris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
EINAR JOLIN, akvarell, signerad och daterad juni 1936.
Slutpris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ALFRED THÖRNE, olja på duk, signerad.
Slutpris
10 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SEVERIN NILSON, olja på duk/pannå, signerad.
Slutpris
5 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
OLOF ARENIUS, ett par, olja på duk.
Slutpris
55 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
JOHAN ABRAHAM ALEANDER, Gouache, signerad och daterad 1800.
Slutpris
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1700-TAL. Tusch och lavering.
Slutpris
24 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
TABURETT, gustaviansk, 1700-talets slut.
Slutpris
3 011 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LARS LERIN, akvarell, signerad och daterad -85.
Slutpris
94 000 SEK
Utropspris
60 000 SEK
MATBORD, 1800-talets andra hälft.
Slutpris
25 101 SEK
Utropspris
24 000 SEK
KANDELABER, fransk empire, 1800-talets början.
Slutpris
35 000 SEK
Utropspris
35 000 SEK
KARMSTOL, Régence, Frankrike, 1700-tal.
Slutpris
7 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GEORGE MORLAND, tillskriven, olja på duk, signerad.
Slutpris
25 400 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ROBERT HÖGFELDT, blandteknik på papper, signerad.
Slutpris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
DAVID VON KRAFFT, hans krets, olja på duk.
Slutpris
12 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SVENSK KONSTNÄR, tidigt 1800-tal. olja på duk.
Slutpris
43 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MATTA SERAPI DESIGN, ca 390 x 305 cm.
Slutpris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
SPEGEL, Rokoko, Sverige, 1700-talets andra hälft.
Slutpris
5 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK