1155897
Simon Gate
(1883-1945)
Simon gate, vas, optikblåst klarglas med graverad dekor av "javanesisk danserska", orrefors 1939

SIMON GATE, vas, optikblåst klarglas med graverad dekor av "Javanesisk danserska", Orrefors 1939.

Signerad: "Orrefors Gate 1387 A.5.D.". Diameter 32 cm, höjd ca 28 cm.

Smärre repor.

Övrigt

Modellen formgiven år 1935.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
9 000
839
931
Utropspris
12 000 SEK
Budhistorik (4 bud)
22 maj 20:28
9 000 SEK
22 maj 20:28
8 500 SEK
21 maj 22:57
4 000 SEK
21 maj 11:14
500 SEK