1157327
Wilhelm Kåge
(1889-1960)
Wilhelm kÅge, fat och vas, "farsta", gustavsbergs studio 1950 tal

WILHELM KÅGE, fat och vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1950-tal.

Stengods, ristad randdekor, blank glasyr i turkosa och blå nyanser, märkt med studiostämpel och signerad KÅGE FARSTA. Fatets diameter 18,5 cm, höjd 4,8 cm.

Vasen med lagad fot. Några små glasyrmistor, finmaskig krackelyr.

Tilläggslista

Vasen med lagad fot.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
6 700
624
693
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (24 bud)
26 maj 19:34
6 700 SEK
26 maj 19:34
6 500 SEK
26 maj 19:34
6 400 SEK
26 maj 19:32
6 200 SEK
26 maj 19:32
6 000 SEK