1143992
Anatole Zverev
(1931-1986)
Anatole zverev, olja på papper, signerad med kyrilliska initialer az och signerad 67.

ANATOLE ZVEREV, olja på papper, signerad med kyrilliska initialer AZ och signerad 67.

Skogsdunge vid vatten. 57 x 42 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Utrikeskorrespondenten, översättaren och författaren Hans Björkegrens samling.

Övrigt

Konstnären Anatole Zverev var en ledande figur för de oppositionella, icke-konformistiska konstnärerna i Sovjetunionen tiden efter Stalin. Zverevs okonventionella expressionistiska stil var inte förenlig med statens krav på socialistisk realism i konsten. Zverev bodde hela sitt liv i Sovjetunionen och inga större utställningar av hans verk förekom fram till straxt före hans död 1986. Zverev uteslöts ur Konstnärsförbundet och var ständigt kritiserad och förföljd. Tack vare mecenaten och konstsamlaren George Costakis som vid denna tid abetade på Kanadensiska ambassaden i Moskva blev Zverev känd i internationella kretsar. Costakis introducerade utländska diplomater till lokala konstnärer och det sägs att han smugglade in Zverev i sin bil för att avporträttera utländska dignitärer. Zverev har porträtterat flera svenskar bl.a. Dag Hammarsköld och Agnes Jarring, hustru till ambassadören Gunnar Jarring. Tack vare George Costakis blev Anatole Zverev ett välkänt namn i kulturkretsar utanför Sovjet. Hans Björkegren lärde känna Costakis i början på 1960- talet och Costakis var den som introducerade Björkegren för Zverev, Neizvestny med flera samtida konstnärer.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 16

Slutpris
25 521
2 423
2 691
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (28 bud)
6 apr 22:53
25 521 SEK
6 apr 22:53
25 000 SEK
6 apr 22:52
23 512 SEK
6 apr 22:52
22 512 SEK
6 apr 22:21
20 500 SEK