1143993
Anatole Zverev
(1931-1986)
Anatole zverev, teckningar, 2 st, tusch, signerade med kyrilliska  initialer az samt daterade -57 och 55.

ANATOLE ZVEREV, teckningar, 2 st, tusch, signerade med kyrilliska initialer AZ samt daterade -57 och 55.

Kvinna i halvfigur. 28 x 20 cm. Porträtt av man i hatt. 20 x 14,5 cm.

Veck. Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Utrikeskorrespondenten, översättaren och författaren Hans Björkegrens samling.

Övrigt

Konstnären Anatole Zverev var en ledande figur för de oppositionella, icke-konformistiska konstnärerna i Sovjetunionen tiden efter Stalin. Zverevs okonventionella expressionistiska stil var inte förenlig med statens krav på socialistisk realism i konsten. Zverev bodde hela sitt liv i Sovjetunionen och inga större utställningar av hans verk förekom fram till straxt före hans död 1986. Zverev uteslöts ur Konstnärsförbundet och var ständigt kritiserad och förföljd. Tack vare mecenaten och konstsamlaren George Costakis som vid denna tid abetade på Kanadensiska ambassaden i Moskva blev Zverev känd i internationella kretsar. Costakis introducerade utländska diplomater till lokala konstnärer och det sägs att han smugglade in Zverev i sin bil för att avporträttera utländska dignitärer. Zverev har porträtterat flera svenskar bl.a. Dag Hammarsköld och Agnes Jarring, hustru till ambassadören Gunnar Jarring. Tack vare George Costakis blev Anatole Zverev ett välkänt namn i kulturkretsar utanför Sovjet. Hans Björkegren lärde känna Costakis i början på 1960- talet och Costakis var den som introducerade Björkegren för Zverev, Neizvestny med flera samtida konstnärer.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 16

Slutpris
7 220
677
748
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (27 bud)
6 apr 22:34
7 220 SEK
6 apr 22:34
7 020 SEK
6 apr 22:33
6 820 SEK
6 apr 22:32
6 620 SEK
6 apr 22:32
6 410 SEK