1146203
Anatole Zverev
(1931-1986)
Anatole zverev, pastellkrita på papper, signerad och daterad 62.

ANATOLE ZVEREV, pastellkrita på papper, signerad och daterad 62.

Porträtt. 58 x 40 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Utrikeskorrespondenten, översättaren och författaren Hans Björkegrens samling.

Övrigt

Konstnären Anatole Zverev var en ledande figur för de oppositionella, icke-konformistiska konstnärerna i Sovjetunionen tiden efter Stalin. Zverevs okonventionella expressionistiska stil var inte förenlig med statens krav på socialistisk realism i konsten. Zverev bodde hela sitt liv i Sovjetunionen och inga större utställningar av hans verk förekom fram till straxt före hans död 1986. Zverev uteslöts ur Konstnärsförbundet och var ständigt kritiserad och förföljd. Tack vare mecenaten och konstsamlaren George Costakis som vid denna tid abetade på Kanadensiska ambassaden i Moskva blev Zverev känd i internationella kretsar. Costakis introducerade utländska diplomater till lokala konstnärer och det sägs att han smugglade in Zverev i sin bil för att avporträttera utländska dignitärer. Zverev har porträtterat flera svenskar bl.a. Dag Hammarsköld och Agnes Jarring, hustru till ambassadören Gunnar Jarring. Tack vare George Costakis blev Anatoly Zverev ett välkänt namn i kulturkretsar utanför Sovjet. Hans Björkegren lärde känna Costakis i början på 1960- talet och Costakis var den som introducerade Björkegren för Zverev, Neizvestny med flera samtida konstnärer.

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 16

Slutpris
2 600
244
269
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (4 bud)
6 apr 21:07
2 600 SEK
6 apr 11:09
2 400 SEK
30 mar 8:17
2 200 SEK
27 mar 13:17
2 000 SEK