1146231
Vladimir Yakovlev
(1934-1998)
Vladimir igorevich yakovlev, pastell  på papper, signerad.

Vladimir Igorevich YAKOVLEV, pastell på papper, signerad.

Stilleben med blomma. 42 x 29 cm.

Ej examinerad ur ram. Signaturen blekt.

Proveniens

Utrikeskorrespondenten, översättaren och författaren Hans Björkegrens samling.

Övrigt

Vladimir Igorevich Yakolev (1934–1998) tillhörde de oppositionella eller icke-konformistiska konstnärerna i Sovjetunionen undet tiden efter Stalin men före Gorbatov. Yakolev målar ofta gouache på papp eller pannå i svala återhållsamma färger. Hans porträtt, stilleben och kända "blommor" utstrålar en en känsla av djup existensiell ensamhet och det dolda motståndets kraft. (Leonid Shishkin Gallery)

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 16

Slutpris
3 800
357
394
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (8 bud)
6 apr 20:28
3 800 SEK
6 apr 11:13
3 600 SEK
6 apr 11:13
3 500 SEK
31 mar 10:59
3 200 SEK
31 mar 10:59
3 000 SEK