1151983
Carl Milles
(1875-1955)
Carl milles, skulptur, bronze, osign. total höjd 19 cm

CARL MILLES, Skulptur, bronze, osign. Total höjd 19 cm.

"Lekande björn". Osignerad. Koncipierad 1905. Brunpatinerad brons. Höjd 15 cm (inklusive träbas 19 cm). Enligt Millesgården tidig/samtida gjutning.

Obetydlig ytsmuts.
Smärre strödda skrapmärken

Erik Näslund, "Carl Milles - en biografi", 1991, upptagen i verkförteckningen s 333 som "Lekande brun björn" och daterad 1905.
Conrad Köper, "Carl Milles", 1913, motivet omnämnt s.92 och avbildat sid 103.

Övrigt

Under de första åren efter sekelskiftet 1900 var Carl Milles fokuserad på att skissera och skulptera djur av olika slag. Främst arbetade han med olika kompositioner av elefanter och björnar men även bisonoxar, örnar, svanödlor med flera och några av dessa konstverk hör till de bästa skulpturer han utfört.
Vid denna tid skapade han bland annat björngrupperna i granit vid ingången till Berzelii park i Stockholm. På vardera sida om parkens entré leker två björnungar med varandra. I det aktuella katalognumret, utfört vid samma tid, är det en ensam björnunge som lekfullt ligger på rygg och håller om sina ben.

Lisa Gartz
Lisa Gartz
Specialist skulptur och äldre måleri
+46 (0)8 614 08 59

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
15 000
1 398
1 552
Utropspris
18 000 SEK
Budhistorik (15 bud)
11
22 apr 19:51
15 000 SEK
9
22 apr 19:51
14 500 SEK
9
21 apr 22:38
13 000 SEK
10
21 apr 22:38
12 500 SEK
9
20 apr 22:25
12 000 SEK