Skulpturer i brons

Skulpturer i brons av klassiskt och modernt snitt lockar fler och fler konstintresserade. Vi vill här visa konstformens mångsidighet och det oändliga antal sätt som den tredimensionella konsten kan upplevas på när betraktaren rör sig i rummet. Ljus, skugga och vinkel gör konstverken föränderliga och spännande vilket visuellt berikar rummet. Friskulpturen med dess formsköna verk av några av 1800- och 1900-talens främsta skulptörer presenteras här, från klassiskt till modernt.

OTTO SCHEER, Efter. Skulptur, brons, sign.
Slutpris
3 310 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WILLIAM ZADIG, skulptur, signerad, brons, h: 28 cm.
Slutpris
4 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK