Outsider Art by Kosti Ahonen

Bukowskis har glädjen att presentera en samling mystiska och kraftfulla konstverk av Kosti Ahonen (1920-2003). Ahonen studerade på Lahden Taideyhdistys 1949-1954 och hade sin första utställning redan år 1950. Trots detta kategoriseras han ibland som särlingskonstnär, eftersom han hade lite kontakt med det etablerade konstlivet. Hans igenkännliga och humoristiska konstverk inspirerades av både den naivistiska och informella konströrelsen.

För mer information och konditionsrapporter, vänligen kontakta: Laura Pohjola, laura.pohjola@bukowskis.com, 040 046 4576.

KOSTI AHONEN, soffa, trä.
Slutpris
490 EUR
Utropspris
500 EUR
KOSTI AHONEN, skulptur, trä, signerad.
Slutpris
550 EUR
Utropspris
800 EUR
KOSTI AHONEN, mosaik, a tergo signerad.
Slutpris
220 EUR
Utropspris
400 EUR
KOSTI AHONEN, dörr, trä, metall.
Slutpris
830 EUR
Utropspris
300 EUR
KOSTI AHONEN, olja på duk, osignerad.
Slutpris
280 EUR
Utropspris
400 EUR
KOSTI AHONEN, olja på duk, signerad -55.
Slutpris
320 EUR
Utropspris
500 EUR