1155475
ISRAEL SUNDSTRÖM, tekanna, silver, Stockholm 1912.
Israel sundstrÖm, tekanna, silver, stockholm 1912

En rund tekanna med tassfötter som är delvis godronnerad och har en uppsvängd pip och svärtad hänkel. Tekannan är i empirestil och stämplad av silversmeden Israel Sundström i Stockholm 1912. Höjd 14 cm, vikt 480 gram.

Smärre slitage. Helhetsintrycket är gott.

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
2 200
205
227
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (6 bud)
1 jun 9:54
2 200 SEK
31 maj 14:12
2 000 SEK
29 maj 16:57
1 400 SEK
27 maj 16:38
1 100 SEK
26 maj 6:36
1 000 SEK