1156182
SPEGELLAMPETTER, ett par, gustaviansk stil, 1800-talets slut.
Spegellampetter, ett par, gustaviansk stil, 1800 talets slut

Oval form med pärlbård samt krönta av bandrosett. Fasettslipade glas. En ljushållare vardera. 61 x 41 cm.

Omarbetade och kompletterade ramar från gustaviansk tid. Kompletterade med senare förgyllning, ljushållare, glas, och ett bakstycke. Smärre lagningar, slitage och torrsprickor.

Rikard Klev
Rikard Klev
Värderare / Specialist modern konst
+46 (0)739 40 08 14

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Slutpris
7 800
731
812
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (14 bud)
7 jun 13:55
7 800 SEK
8
7 jun 13:55
7 600 SEK
7 jun 10:08
7 000 SEK
7 jun 3:21
7 000 SEK
5 jun 9:25
6 200 SEK