1158217
Royal Copenhagen
Kaffeservis, 84 delar, porslin, "musselmalet", royal copenhagen, danmark, 1900 talets andra hälft

KAFFESERVIS, 84 delar, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Bestående av:
2 djupa tallrikar, 1/761, diameter 22 cm
1 saltkar, 1/712, höjd 6 cm
1 pepparkar, 1/711, höjd 6 cm
12 djupa tallrikar, 1/566, diameter 21 cm
1 djup tallrik, 1/573, diameter 21 cm
23 kaffekoppar med fat, 1/719, koppens diameter 7, höjd 6 cm
2 tekoppar med fat, 1/525, koppens diameter 10, höjd 5 cm
6 tekoppar med fat, 1/656, koppens diameter 10,5, höjd 5,5 cm
3 buljongkoppar, 1/2199, diameter 11, höjd 6 cm.
6 assietter 1/576, diameter 14 cm
8 tallrikar, 1/572, diameter 22,5 cm
11 assietter, 1/574, diameter 17 cm
8 mattallrikar, 1/571, diameter 25,5 cm.

Pepparkar med minimalt fotringsnagg. Vissa tallrikar 1/566 med slitage och repor. En kopp 1/719 med liten tillverkningsdefekt undertill, en kopp 1/719 med minimalt fotringsnagg.
2 buljongkoppar 1/2199 andrasortering, en buklongkopp 1/2199 tredjesortering. 1 assiett 1/576 med litet fotringsnagg.
4 extra fat 1/719 medföljer. 1 tallrik 1/572 med liten missfärgning på fotringen. Tallrikar 1/571 med slitage och repor.

Slutpris
8 200
764
848
Utropspris
10 000 SEK
Budhistorik (6 bud)
26 maj 12:52
8 200 SEK
26 maj 12:52
8 000 SEK
24 maj 19:25
4 500 SEK
24 maj 18:57
2 200 SEK
23 maj 12:17
2 000 SEK