1160363
KAFFESERVIS, 44 delar, "Musselmalet", hel- och halvblond, Royal Copenhagen, Danmark, 1900-talets andra hälft.
Kaffeservis, 44 delar, "musselmalet", hel  och halvblond, royal copenhagen, danmark, 1900 talets andra hälft

12 assietter, 1/1087, 17.5 cm
13 kaffekoppar med fat, 1/1035
1 gallerskål, 1/1061, 23 cm.
1 kaffekanna, 1/1030, höjd 21 cm.
1 gräddkanna, 1/1031, höjd 9 cm.
1 kakfat, 10/1637, 21.5 cm
1 skål, 1/1112, höjd 8 cm.
1 skål, 1/1177, höjd 7.5 cm.
1 vas, 1/1016, höjd 11.5 cm.
2 ljusstakar, 1/1138, höjd 10 cm
4 kakfat, 1/1004, 7 cm.

2 äggkoppar
2 smörtaxar ,1/135
Salt och pepparströare, 1/439

Ljusstake samt kakfat med lagning, Ströare saknar kork undertill. 1 kaffekopp med nagg. Skål 1/1177 med fotnagg. Smärre missfärgningar.

Johanna Graflund
Johanna Graflund
Värderare, biträdande klockspecialist
+46(0)704-557104

Slutpris
14 500
1 360
1 509
Utropspris
7 000 SEK
Budhistorik (24 bud)
13 jun 18:28
14 500 SEK
13 jun 18:28
14 000 SEK
13 jun 18:28
13 000 SEK
13 jun 18:28
12 500 SEK
13 jun 18:28
11 000 SEK