1161822
COCKTAILKANNA och -SKEDAR, 12 st, silver, Auran Kultaseppä oy, Åbo 1956 resp Guido Alm, Lovisa 1932.
Cocktailkanna och  skedar, 12 st, silver, auran kultaseppä oy, Åbo 1956 resp guido alm, lovisa 1932

Kannan med graverat, geometriskt mönster. Höjd 17,5 cm.
Cocktailskedar med vridna skaft och förgyllda blad, skaftavslut med genombrutet monogram. Längd 18,5 cm.
Sammanlagd vikt 640 g.

Smärre slitage. Kannans knopp med ett litet hack.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design

Slutpris
220
2 353
243
Utropspris
400 EUR
Budhistorik (4 bud)
8 jun 10:43
220 EUR
8 jun 10:02
200 EUR
7 jun 11:36
100 EUR
6 jun 20:34
50 EUR