1163511
Empire
(1810-1840)
Johan carlsson, kaffekanna, silver, empire, norrköping, 1822

JOHAN CARLSSON, kaffekanna, silver, empire, Norrköping, 1822.

Kaffekanna med ovoid form och dekor av akantus. lockknopp i form av papegoja. Handtag av svärtat trä. Höjd 28 cm. Vikt 890 gram.

Slitage. Lagning på lockknopp och kulfötter.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Slutpris
5 000
468
517
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (18 bud)
27 jun 15:43
5 000 SEK
27 jun 15:43
4 800 SEK
27 jun 15:41
4 775 SEK
27 jun 15:40
4 575 SEK
27 jun 15:40
4 500 SEK