Sommarbröllopens tid

Visar föremål 1 – 100 av 351
STIG LINDBERG, skålar, 3 stycken, stengods, "Veckla", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft.

Stengods med vit carraraglasyr. Inpressad signatur GUSTAVSBERG SWEDEN. Längd 18-27 cm.

Slutpris 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRICKA, tenn Astrid M Aagesen, Helsingborg, 1928.

Rund form med halcirkelformade handtag. Brickans diameter 30, total längd 36 cm

Slutpris 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KAJ FRANCK, karaff, signerad K. Franck, Nuutajärvi Notsjö -63.

Tuppflaska. Höjd 33 cm.

Slutpris 724 EUR
Utropspris
600 EUR
SCHNEIDER, vas, "Série Z", Frankrike 1924-30.

Klarglas samt tonat glas med stiliserad dekor mot matterad fond. Signerad " SCHNEIDER FRANCE". Höjd 18 cm.

Utropspris
4 000 SEK
MORTEL, porfyr.

MORTEL, porfyr.

Mortel och stöt av blybergsporfyr. Diameter 22, höjd 11 cm.

Slutpris 10 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SALTKAR, 3+1 stycken, porfyr, empire, 1800-talets andra kvartal.

Diameter 6. Höjd 2-3 cm.

Slutpris 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
THEODOR JORTZ, skål, silver och snäcka, Skänninge, 1826.

Oval fot i silver, delvis godronnerad, uppbärande Nautilussnäcka. Höjd 18,5 cm.

Slutpris 3 850 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PETER FALK, resestakar, ett par, silver, Skara 1775.

Släta med tumgrepp, fyllda. Höjd 6,5-7,5 cm, diameter ca 7,3 cm.

Slutpris 4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
WILHELM KÅGE, vas, stengods, "Guldsurrea", Gustavsberg studio.

Dubbelvas med vit carrarglasyr och gulddekor. Stämplad. Höjd 22,5 cm.

Slutpris 3 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STIG LINDBERG, 2 + 2 fat, stengods, "Veckla" samt "Reptil", Gustavsberg, 1900-talets anrda hälft.

Vir carraraglasyr. Stämplade Gustavsberg. Längd 26-27 cm.

Utropspris
3 000 SEK
KAFFESERVIS, 25 dlr, Bing & Gröndahl 1900-talets andra hälft porslin.

Bestående av; 12 koppar med fat, 12 assietter, 1 sockerskål med lock

Slutpris 5 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SERGIO BUSTAMENTE, tillskriven, skulptur, mässing och koppar, omkring 1970.

Tucan. Höjd 36 cm.

Slutpris 4 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KAFFESERVIS, 84 delar, porslin, "Musselmalet", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Bestående av: 2 djupa tallrikar, 1/761, diameter 22 cm 1 saltkar, 1/712, höjd 6 cm 1 pepparkar, 1/711, höjd 6 cm 12 djupa tallrikar, 1/566, diameter 21 cm 1 djup tallrik, 1/573, diameter 21 cm 23 kaffekoppar med fat, 1/719, koppens diameter 7, höjd 6 cm 2 tekoppar med fat, 1/525, koppens diameter 10, höjd 5 cm 6 tekoppar med fat, 1/656, koppens diameter 10,5, höjd 5,5 cm 3 buljongkoppar, 1/2199, diameter 11, höjd 6 cm. 6 assietter 1/576, diameter 14 cm 8 tallrikar, 1/572, diameter 22,5 cm 11 assietter, 1/574, diameter 17 cm 8 mattallrikar, 1/571, diameter 25,5 cm.

Slutpris 8 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, skulpturer, 2 st, silverplätterad zink, Dansk Designs, Japan.

Giraff och flodhäst. Höjd 4,5-10 cm.

Slutpris 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ANNA-GRETA EKER, kandelaber, silver, Auran Kultaseppä Oy, Åbo, Finland, 1962.

För tre ljus. Höjd 14 cm.

Slutpris 200 EUR
Utropspris
300 EUR
SUPKOPPAR, 8 st, sterlingsilver, svenska stämplar, 1979.

Åtta svensktillverkade supkoppar i silver med rundad form med hamrad dekor. Kopparna är av formgivna av en okänd designer under 1970-talet. Diameter 6,5, höjd 3,5 cm. Total vikt ca 280 gram.

Slutpris 4 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CARTIER, bestickservis, 107 delar, nysilver, "Venitienne", 1988.

Märkta Cartier Germany. 12 matgafflar 20,5 cm 12 matknivar med blad i rostfritt stål 24,5 cm 12 matskedar 20,5 cm 12 bordsgafflar 17,5 cm 12 bordsskedar 17,5 cm 12 fiskgafflar 17,5 cm 12 fiskknivar med blad i rostfritt stål 19 cm 6 smörknivar med blad i rostfritt stål 16 cm 12 teskedar 14 cm Ett par salladsbestick 21,5 cm Ett par uppläggningsbestick 22,5 cm Såsslev 18 cm I originaletuier.

Slutpris 30 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
SPEGEL, mässing, 1900-talets mitt.

Genombruten ram av mässing. Diameter 54 cm.

Slutpris 6 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
H MULLER, skål på fot, silver, Stockholm, 1921.

Dekor av stiliserat bladverk. Diameter 23. Höjd 18,5 cm. Vikt 594 g.

Slutpris 1 801 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FAT, silver, 2 st, bl a K Andersson, Stockholm, 1909 och 1914.

Diameter runt fat 33 cm. Avlångt fat längd 43 cm. Total vikt 1588 g.

Slutpris 4 550 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LJUSSTAKAR ett par, mässing,   1800-talets mitt.

Höjd 28 cm

Slutpris 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPEGLAR, ett par, senempire, 1800-talets mitt.

Bronserade speglar med dekor av pastellage. Ca 61 x 44 cm vardera.

Slutpris 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS, silver och glas, troligen Frankrike, 1900-talets första hälft.

Stor vas av skärslipat glas med fot och mynning av silver. Dekor av festoner. Otydliga stämplat. Höjd 44 cm.

Slutpris 3 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PIERRE FORSSELL, vägglampetter, 5 st, mässing, "Pendel", Skultuna.

Pendlande ljushållare. Höjd ca 48 cm.

Slutpris 4 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FISKBESTICK, 24 delar, silver, GAB, Stockholm, modell Olga, 1950-tal.

12 fiskknivar, längd 21 cm. 12 fiskkafflar, längd 17 cm. Vikt 1162 g.

Slutpris 6 150 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIGURD PERSSON, glasservis, "Gripsholm" 42 delar, Kosta-Boda.

10 vinglas, höjd 16 cm 4 champagnekupor, höjd 15 cm 10 starkvinsglas, höjd 14 cm 8 st snapsglas, höjd 16 cm 10 whiskeyglas, höjd ca 7 cm

Slutpris 3 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PLATINATACKA, platina 999,  31,2 g.

Ca 4 x 2 cm. Swiss Bank Corporation A 001332.

Slutpris 8 800 SEK
Utropspris
10 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, bestick "Nobel", 13+13+13+12 st, Yamazaki.

Förgyllt stål. Märkta "NOBEL Gunnar Cyrén Yamazaki". 13 fiskgafflar 12 fiskknivar 13 dessertgafflar längd 17 cm 13 dessertskedar längd 16,5 cm

Slutpris 6 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LISA LARSON, ytterfoder stengods, Gustavsberg, K-studion, sent 1900-tal.

Höjd 25 cm

Slutpris 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KAFFESERVIS, silver, 3 delar, GAB AB, 1932-33, 1330g.

Kaffeservis av silver bestående av kaffekanna, gräddkanna, sockerskål. Med godronnerat liv. Höjd 11 - 26 cm.

Slutpris 3 850 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JAKOB ÄNGMAN/GAB bestick 18 dlr "Rosenholm" silver Stockholm 1990-tal.

Bestående av; 6 knivar, längd 19,5 cm, 6 gafflar, längd 18 cm, 6 skedar, längd 18 cm

Slutpris 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LISA LARSON, mask, K-studion Gustavsberg, signerad.glaserad keramik.

22 x 17 cm

Slutpris 3 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
DOSA, glas, Italien, 1900-talets mitt.

Blått glas, metallbeslag. 6x7x11 cm.

Slutpris 200 EUR
Utropspris
300 EUR
TIAS ECKHOFF, bestickservis, 47 delar, sterlingsilver, "Cypress", Georg Jensen, Danmark.

Bestickuppsättning i 47 delar stämplade GEORG JENSEN STERLING DANMARK. Med svenska importstämplar. 6 matgafflar 19 cm 6 matknivar 22 cm 6 matskedar 18 cm 5 bordsgafflar 17 cm 6 bordsknivar 20 cm 6 smörgåsgafflar 15 cm 6 smörgåsknivar 17 cm 6 kaffeskedar 11 cm Samtliga knivar med knivblad av rostfritt stål. Total vikt 2065 gram.

Slutpris 8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
KAFFE och MATSERVIS, 107 delar, flintgods, "Ostindia", Rörstrand.

Bestående av: 14 mattallrikar, diameter 23,5 cm. 12 förrättstallrikar, diameter 20,7 cm. 12 skålfat, diameter 21 cm. 18 assietter, diameter 18 cm. 1 terrin med lock, längd 30 cm. 3 serveringsfat, längd 31,5-36 cm. 3 ovala serveringsskålfat, längd 17-27,5 cm. 2 skålar på fot, diameter 23,5-25,5 cm. Tre fat, diameter 26,5 cm. En skål med lock, diameter 16,5 cm. En skål med lock, längd 13 cm. En terrin, längd 18 cm. 2 ljusstakar, höjd 6,5 cm. 1 salt och pepparkvarn, höjd 7,5 cm. 2 krukor, höjd 10-20 cm. 1 kaffe och 1 tekanna, längd 21-22 cm. 1 kanna, längd 17 cm. 7 tekoppar med fat, diameter på fat 15,5 cm (en tekopp med smärre nagg). 17 kaffekoppar med fat, diameter på fat 13 cm. 1 mindre kanna, längd 10,5 cm. 3 fat, diameter 9,5 cm.

Slutpris 13 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
K Andersson, cocktailglas, 12 st, silver, Stockholm 1925.

Svag invändig förgyllning. Släta med spegelmonogram, på hög fot. Höjd 9 cm, total vikt 766 gram.

Slutpris 7 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VAS, troligen Haida, Tyskland, tidigt 1900-tal.

Slipad samt målad polykrom dekor av blomster. Diameter 18 cm, höjd 19 cm.

Slutpris 5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅL, sterlingsilver, Wiener Silberschmiede, Wien, Österrike.

Skål i sterlingsilver med oval form och dekorativ fotring. Stämplad WIENER SILBERSCHMIEDE HANDGESCHLAGEN 925. Längd 15 cm, höjd 7,5 cm. Vikt 250 gram.

Slutpris 3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TYRA LUNDGREN, fat på fot, fajans, Arabia, signerad TL och daterat 28.

Med dekor av musicerande par. Diameter 44. Höjd 17 cm.

Slutpris 5 602 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FOLKE ARSTRÖM, cocktailglas och shaker, 7 delar, GAB, 1930 / 40-tal.

Bestående av sex stycken cocktailglas samt shaker av nysilver och bakelit. Höjd ca 8,5-22 cm.

Slutpris 4 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STIG LINDBERG, servis, 27 delar, flintgods, "Spisa Ribb", Gustavsberg, 1955-1974.

Servis "Spisa ribb" i flintgods mad randdekor i brunt och svart. "Spisa Ribb" är formgiven av Stig Lindberg för Gustavsberg och producerades ursprungligen 1955-74. Stämplade GUSTAVSBERG FLINTGODS SPISA RIBB Stig l. VDN-F 555 MADE IN SWEDEN. 10 mattallrikar 25 cm 10 förrättstallrikar 20,5 cm 7 djupa tallrikar 18,5 cm

Slutpris 3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
UPPLÄGGNINGSFAT 3 st Kina Qianlong (1736-95) porslin.

Dekor i underglsyrblått av flodlandskap samt trädgård, diameter 31, längd 32,5-35 cm

Slutpris 3 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
INGEBORG LUNDIN, vas, glas, ariel, Orrefors, signerad.

Signerad Orrefors Ariel nr 110-6 Ingeborg Lundin, höjd 16 cm

Slutpris 3 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JONAS FRÖDING, skulptur signerad patinerad brons.

"Flykt", höjd inkl sockel 53 cm

Slutpris 10 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ELIS BERGH, glasservis, 65 delar, "Karlberg", Kosta.

12 vinglas höjd 13,5 cm 12 vinglas höjd 11,5 cm 12 champagnestrutar höjd 15,5 cm 15 seltersglas (13+1+1) höjd 5-7,5 cm 14 sherryglas, höjd 7,5 cm

Slutpris 5 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, mässing, "Nr 38", gustaviansk stil, Gusums Bruk, 1900-talets första hälft.

Räfflad pelare på kvadratisk for med gallerkant. Höjd 19 cm.

Slutpris 2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR ANDER, kandelabrar, 4+1 st, "Sonat", Ystad Metall.

Stomme i metall. 4 ljushållare vardera. Höjd 24 cm.

Slutpris 2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BESTICK, silver, 20 delar. Modell "Chippendale", GAB Stockholm och Eskilstuna bl a 1973.

8 bordknivar längd 20 cm 8 bordsgaffar längd 18 cm 2 smörgåsknivar längd 17,5 cm 2 smörknivar längd 16,5 cm Total vikt inklusive stålblad 870 gram.

Slutpris 2 204 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ETUI, 14K guld. E. Morozov, St Petersburg, tidigt 1900-tal.

Lås med cabochonslipad safir. Mått 115 x 70 x 18 mm. Vikt ca 200 g.

Utropspris
5 500 EUR
WILLIAM CROVELLO, skulptur signerad daterad och numrerad 1980 9/25.

"Jonomai" mässing, höjd 21,5 cm

Slutpris 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GAB bestick 22 dlr Rosenholm silver 1970.

Bestående av; 10 knivar, längd 16,5 cm, 12 gafflar, längd 14 cm, total vikt ca 617 gram.

Slutpris 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ROYAL COPENHAGEN, servis, 55 delar. "Musselmalet".

4 tekoppar 1/78 med tefat 1/75-78, diameter 16,5 cm 4 tekoppar 1/78 med tefat 094, diameter 15,5 cm, alla andra sortering 10 mattallrikar 1/175 diameter 25 cm, varav 3 andrasortering och 2 andra med nagg 1 mattallrik 1/176 diameter 24 cm, andrasortering 5 tallrikar 1/177 diameter 22 cm, varav 3 andrasortering och en av dessa har nagg 2 tallrikar 1/185 diameter 22 cm, båda andrasortering och en med nagg 6 tallrikar 1/179 diameter 20 cm, varav 3 med andrasortering, 1 av de övriga med spricka 11 assieter 1/180 diameter 17 cm, varav 8 med andrasortering, 2 av dessa har nagg och sprickor, 2 av de övriga har nagg 2 bärtallrikar 1/172 diameter 14 cm, andrasortering 2 askfat 1/7, diameter7,5 cm 1 fat 1/269 längd 24 cm 1 stekfat 1/365 längd 34 cm 1 stekfat 1/348 längd 47,5 cm 1 skål 1/2046 diameter 19 cm, andrasortering 1 skål på fot 1/458, höjd 14, diameter 24 cm, andrasortering 1 skål på fot 1/22-23, diameter 21,5, höjd 14,5 cm 1 karott med lock 1/397 diameter 23,5 cm, lagning och nagg 1 såskanna 1/406, höjd13 cm Medföljer; 1 såsskål med lock Bing & Gröndal höjd 15 cm, nagg 1 kanna Bing & Gröndal höjd 16,5 cm, nagg 1 tekanna Bing & Gröndal, höjd 17 cm, nagg 1 udda tefat 1/75-78 andrasortering

Slutpris 9 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, silver, GAB, Stockholm, 1919.

Kolonnljusstakar i silver med urnformade ljuspipor, räfflade ben och kvadratidk bas med gallerkant och kulfötter. Lösa ljusmanchetter. Höjd 20 cm. Total vikt 415 gram.

Slutpris 6 300 SEK
Utropspris
7 000 SEK
FAT, 2 st, silver. G.A. Dahlgren Malmö samt David Andersen & Comp Stockholm 1916.

Två fat i silver. Diameter 30 cm. Total vikt 1130 gram.

Slutpris 2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JOSEF FRANK, hummertallrikar, 6 stycken, glas, Firma Svenskt Tenn.

Tillverkade på Reijmyre eller Gullaskrufs glasbruk. 30 x 22,5 cm.

Slutpris 3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIGURD PERSSON. Ljusstake, sterlingsilver, Stockholm 1975.

En ljusstake i silver av Sigurd Persson, höjd 18 cm. Vikt 301 gram.

Slutpris 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FAT, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått, med motiv av flodlandskap, med pagod, båtar och figurer. Diameter 37,5 cm.

Slutpris 9 577 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅL, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått, med motiv av fåglar i landskapsmiljö. Diameter 38,5 cm.

Slutpris 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SIGURD PERSSON, bestickservis, 92 delar, silver, "Ultra". Bl Ceson, Göteborg 1975.

12 skedar längd 18 cm 12 gafflar längd 18 cm 12 knivar längd 21 cm 12 bordsknivar längd 17,5 cm 12 dessertskedar längd 15 cm 12 kaffeskedar längd 11,5 cm 2 smörknivar längd 19,5 cm 12 fiskgafflar längd 16,5 cm 6 fiskknivar längd 16,5 cm Total vikt inkl stålblad 4210 gram.

Slutpris 19 500 SEK
Utropspris
18 000 SEK
REY URBAN, vaser, 2 st, sterlingsilver, Stockholm 1969.

Två vaser i silver av Rey Urban med höjd 9-15 cm. Total vikt 379 gram.

Slutpris 5 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ISRAEL SUNDSTRÖM, tekanna, silver, Stockholm 1912.

En rund tekanna med tassfötter som är delvis godronnerad och har en uppsvängd pip och svärtad hänkel. Tekannan är i empirestil och stämplad av silversmeden Israel Sundström i Stockholm 1912. Höjd 14 cm, vikt 480 gram.

Slutpris 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WIWEN NILSSON, äggkopp, sterling silver, Lund 1945.

En äggkopp i sterling silver av Wiwen Nilsson, rund med brätte. Diameter 13 cm. Vikt 100 gram.

Slutpris 6 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CLAËS E. GIERTTA. Skål, sterlingsilver, Stockholm 1974.

En heptagonal skål med en oktagonalt formad hänkel. Längd 20, höjd 10 cm. Vikt 339 gram.

Slutpris 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
REY URBAN, 4 delar sterlingsilver, Stockholm 1955, 1960 samt 1971.

Ljusstakar ett par, vas/ljusstake samt bägare. Höjd 6-10 cm. Total vikt 762 gram.

Slutpris 2 703 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WIWEN NILSSON. Glasunderlägg, ett par, sterlingsilver, Lund 1972.

Två coasters med tolvkantig form, av Wiwen Nilsson, diameter 7,5 cm. Vikt totalt 84 gram.

Slutpris 4 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LISA LARSON, skulptur, brons, signerad och numrerad No 487.

"Tonåring". H. 26,5 cm.

Slutpris 8 466 SEK
Utropspris
8 000 SEK
CLAËS E. GIERTTA, ströare och skålar 2 st, sterlingsilver, Stockholm 1964 samt 1976.

En ströare och två skålar i sterling silver av silversmeden Claës E Giertta. Höjd 5, 7 och 13,5 cm. Total vikt 571 gram.

Slutpris 2 422 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CLAËS E. GIERTTA, kåsa, sterlingsilver, Stockholm 2003.

En rund kåsa i sterling silver med fällbart öra. Diameter 11,5, höjd 4,5 cm. Vikt 285 gram.

Slutpris 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WIWEN NILSSON, brevkniv, sterlingsilver, Lund 1966.

Slät med avsmalnande blad med rundat avslut, dekor av förgyllt löv. Längd 30,5 cm, bredd 3,5 cm. Vikt 223 gram.

Slutpris 3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CF CARLMAN, matgafflar, 18 st, silver, Stockholm 1935.

Modell svensk rund. Monogram. Längd 21 cm. Total vikt 1285 gram.

Slutpris 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JE TORSK. Bestickuppsättning, 52 delar, silver "Snäckan". Stockholm, bl a 1899.

8 matskedar längd 22 cm 12 matgafflar längd 21 cm 8 matknivar längd 25,5 cm 8 bordsskedar längd 18 cm 8 bordsgafflar längd 17,5 cm 8 bordsknivar längd 21,5 cm Total vikt med stålblad 3767 gram.

Slutpris 12 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
REY URBAN, fat, sterlingsilver,  Stockholm 1988.

Ett litet skålformat fat av Rey Urban med kvadratisk form, 13,5 x 13,5 cm, vikt 914 gram.

Slutpris 4 150 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GEORG JENSEN, bestick 6 st, silver och rostfritt, "Konge/Acorn", Köpenhamn efter 1945.

Två olika stora flasköppnare, 2 sillgafflar, 1 burköppnare, en liten kniv. Längd mellan 8, 3 cm och 16 cm, totalvikt ca 140 g.

Slutpris 3 305 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GUNNAR CYRÈN, fiskbestick, 24+24 delar, "Nobel", Gense.

Rostfritt. 24 fiskgafflar, längd 18,5 cm. 24 fiskknivar, längd 21 cm.

Slutpris 3 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SISSI WESTERBERG, "Flow" ljusstakar, ett par, tenn, Firma Svenskt Tenn, 2011.

Höjd 14 cm. Med originalkartonger och en dustbag.

Slutpris 3 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JACOB ÄNGMAN, besticksuppsättning, 48 delar, silver, "Rosenholm". GAB, Stockholm bl a 1962.

12 bordsknivar med rostfria blad, längd 19,5 cm 12 bordgafflar längd 17,5 cm 12 bordsskedar längd 18 cm 12 moccaskedar längd 10,5 cm Total vikt inklusive stålblad 1830 gram.

Slutpris 8 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ERIC RÅSTRÖM, ljusstakar, ett par, silver, C-G Råström Stockholm, 1954.

Slät modell. Randdekor på fot. Höjd ca 16 cm, Vikt ca 276 gram.

Slutpris 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
W.A. BOLIN, vas, agat och silver, Stockholm, 1950?.

Vas i grå agat med mynning i silver med dekor av lagerbård. Höjd 21 cm.

Slutpris 15 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
KERTTU NURMINEN, VAS, glas, signerad och numrerad Kerttu Nurminen Nuutajärvi, 73/99.

Olika nyanser av grön, grå och svart. Höjd 32 cm.

Slutpris 370 EUR
Utropspris
350 EUR
FISKBESTICK, silver, stämplade MC, S:t Petersburg, sekelskiftet 1900 och estniska importstämplar 1924-39.

Graverad dekor. Skaften med monogramgravering. Längd 22 resp. 28 cm. Sammanlagd vikt 208 g. I klätt etui.

Slutpris 220 EUR
Utropspris
300 EUR
WIWEN NILSSON, druvsax, sterling silver, Lund 1968.

Cirkelformad med fingerhål och skänkel i silver, blad i rostfritt stål, längd 14,5 cm. Vikt inkl stålblad 86 gram.

Slutpris 4 601 SEK
Utropspris
5 000 SEK
REY URBAN, skålfat, ett par snarlika, sterlingsilver, Stockholm 1974 och 1981.

Närmast kvadratiska fat med dekor i mönster i skålens botten, vardera 10 x 10, höjd 2,5 cm. Total vikt 955 gram.

Slutpris 3 807 SEK
Utropspris
4 000 SEK
WIWEN NILSSON, serveringsbestick 2 st, silver. Lund 1952 och 1955.

Längd 18-21,5 cm. Total vikt 115 gram.

Slutpris 3 033 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ATKIN BROTHERS, kannor, 2 st, silver, Sheffield 1931 och 1936.

Konande med svärtade handtag och knopp. Höjd 13 cm. Total vikt 523 gram.

Slutpris 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN CARLMAN, ljusstakar, ett par, silver, CF Carlman, Stockholm 1969.

Ett par ljusstakar i silver formgivna av Sven Carlman, tillverkade på firma Hovjuvelerare Carlman AB, ovala, något insvängda, höjd 12,5 cm. Vikt 440 gram (med vatten i).

Slutpris 2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUSTAF MÖLLENBORG, smörbytta / skål, silver, Stockholm 1853.

Rund med fat, i form av tunna, diameter 15, höjd 7 cm, vikt 368 gram.

Slutpris 2 750 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CLAËS E. GIERTTA, ljusstakar, ett par, sterlingsilver, Stockholm 1965.

Ett par silverljusstakar av Claës Giertta, med rund fot och smalt skaft, höjd 19,5 cm. Total vikt 402 gram.

Slutpris 6 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
REY URBAN, supkoppar, 4 st (2+1+1), sterlingsilver, Stockholm 1961.

Fyra supkoppar av Rey Urban. Paret invändigt förgyllda, höjd 12 cm, de andra två snarlika och från 1982 och 1986, höjd 12,5-13 cm. Total vikt 411 gram.

Slutpris 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, 2 st, sterlingsilver, bl a Heinz Decker, CG Hallberg Studio, Stockholm 1956.

Två ljusstakar i sterling silver för ett ljus vardera, Danmark resp Heinz Decker CG Hallberg. Höjd 11 cm. Total vikt 445 gram.

Slutpris 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PER G FORSLUND, plunta, sterlingsilver, Juvelateljen, Malmö 1976.

En plunta i silver av Per G Forslund med lätt välvd form och lock med lila sten. Höjd 18 cm inkl lock. Total vikt 300 gram.

Slutpris 3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIGURD PERSSON, sockerskål, sterlingsilver, Stockholm 1955.

En rund sockerskål i silver med lock av Sigurd Persson. Skålen är invändigt förgylld. Diameter 9 cm, höjd 8,5 cm. Vikt 253 gram.

Slutpris 3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIGURD PERSSON. Ljusstakar, ett par, sterlingsilver , Stockholm 1954.

Konande med en fast manschett och vändbara till vas. Silverljusstakar av silversmed Sigurd Persson, höjd 15,5 cm. Total vikt 821 gram.

Slutpris 11 246 SEK
Utropspris
6 000 SEK
REY URBAN, vas, sterlingsilver, Stockholm 1977.

En vas av Rey Urban i sterling silver, höjd 19,5 cm, vikt 949 gram.

Slutpris 4 413 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SPARRISTÅNG, sterling silver, Mappin & Webb, Sheffield 1929.

Längd 19 cm. Vikt 167 gram.

Slutpris 2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, silver, Tyskland, tidigt 1900-tal.

Champagnekylare i silver stämplad Miller Ulm. Delvis godronnerad med lagerbård. Höjd 22,5 cm. Vikt 1000 gram.

Slutpris 9 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, tenn GAB Tenn, Stockholm, 1935.

Ett pr kandelabrar av tenn med balusterformat ben och rund fot. För tre ljus vardera. Stämplade GAB TENN SVENSK VARA 18. Bredd 28, höjd 23 cm.

Slutpris 1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VAS, silver, W.A Bolin, Stockholm, 1929.

Höjd 23,5 cm. Vikt 228 g.

Slutpris 1 125 SEK
Utropspris
1 500 SEK

Slutpris 3 203 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, sengustaviansk, omkring år 1800.

Förgylld och bronserad. Dekor delvis av pastellage. Upptill och nedtill målade fält av figurscener och arkitekturmotiv. Höjd 179, bredd 78 cm.

Slutpris 10 800 SEK
Utropspris
10 000 SEK