Dekorativa ting till hemmet

GLASSKÖLJARE, 1700-talets slut eller tidigt 1800-tal.
Slutpris
2 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HÄNGARE, smide, 1700-tal.
Slutpris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKE, Barock, 1600-talets slut.
Slutpris
4 050 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KRUCIFIX, brons, 1700-tal.
Slutpris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
YTTERFODER, större modell, mässing, 1800-tal.
Slutpris
1 850 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BREVPRESS, pietra dura, Italien, 1800/1900-tal.
Slutpris
800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VIGVATTENSKÅL, brons, troligen 1600-tal.
Slutpris
1 290 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KITTEL, brons, 1600-tal.
Slutpris
2 366 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAPETSTÄMPLAR, 2 st, trä, 1700-/1800-tal.
Slutpris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
NYCKLAR, smide, 52 st, sent 1800-tal.
Slutpris
1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DÖRRKLÄPP, järn, 1800-tal.
Slutpris
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FLASKÖPPNARE, "Ducky", Paris, Frankrike.
Slutpris
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOLUR, daterat 1732.
Slutpris
3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, Christofle, Frankrike, 1800-tal.
Slutpris
2 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKE, Frankrike, 1500-talets slut.
Slutpris
3 900 SEK
Utropspris
7 000 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, mässing, 1900-talets första hälft.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BOKSTÖD, ett par, art déco, 1930-tal.
Slutpris
2 901 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, koppar, England, 1900-tal.
Slutpris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
IKON, Ryssland, 1900-talets början.
Slutpris
2 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSKRONA, för sex ljus, barock och barockstil.
Slutpris
1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
NOTSTÄLL, smide, omkring år 1900.
Slutpris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
YTTERFODER, mässing, 1800-tal.
Slutpris
1 422 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOLKORG, mässing, 1800-tal.
Slutpris
1 420 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKE, brons, 1600-tal.
Slutpris
750 SEK
Utropspris
4 000 SEK
DOPFAT, Tyskland, sannolikt Nürnberg, 1500-tal.
Slutpris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GRYTA, mässing, 1800-tal.
Slutpris
450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SERVERINGSFAT, fajans, 1700-tal.
Slutpris
650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MODEPLANSCHER, 22 st, kolorerade, 1808 & 1809.
Slutpris
1 510 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, Louis XV, 1700-tal.
Slutpris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, mässing, omkring år 1900.
Slutpris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RAMAR, ett par, brons, gustaviansk stil, sent 1800-tal.
Slutpris
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOK, Petrvs Bellervs, Antwerpen, 165?.
Slutpris
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKE, smide och trä, 1856.
Slutpris
4 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BESTICKHÅLLARE, mässing, 1700-/1800-tal.
Slutpris
1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DÖRRKLOCKA, smide och brons, 1800-tal.
Slutpris
830 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VIGVATTENSKÅL, tenn, 1700-tal.
Slutpris
2 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JARDINJÄR, större modell, mässing, 1800-tal.
Slutpris
1 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GRYTA, malm, 1600-/1700-tal.
Slutpris
2 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÄRP, läder och smide, 1700-tal.
Slutpris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KULOR, 3 st, järn, 1800-tal.
Slutpris
651 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TEKANNA, tenn, Fein Blok Zinn 1800, Tyskland.
Slutpris
600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, två stycken, porslin. Kina, 1900-tal.
Slutpris
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KANNA, brons, historismus.
Slutpris
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSAX, smide, 1600-tal.
Slutpris
410 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, nysilver, 1900-tal.
Slutpris
1 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, brons, 1700-tal.
Slutpris
450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKE, brons och mässing, 1600-/1700-tal.
Slutpris
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKRIN, trä, 1740.
Slutpris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SMÖRFORMAR, 2 stycken, 1800-tal.
Slutpris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KITTEL, mässing, 1800-tal.
Slutpris
550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MORTLAR, 2 st, brons, 1600-tal.
Slutpris
450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKE, Louis XVI, 1700-talets slut.
Slutpris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SMÖRDUVA, fajans, 1700/1800-tal.
Slutpris
1 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VÄGGLAMPETTER, ett par, mässing, 1700-tal.
Slutpris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FLASKA, tenn, 1700-tal.
Slutpris
2 402 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FLASKÖPPNARE, "Horsy", Paris, Frankrike.
Slutpris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Slutpris
1 322 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FYRFAT OCH DOSA, mässing, 1700-tal.
Slutpris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DEKORELEMENT, omkring år 1900.
Slutpris
3 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JARDINJÄR, mässing, 1800-tal.
Slutpris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OSKAR BERGMAN, akvarell, signerad.
Slutpris
972 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KALK, tenn, 1700-tal.
Slutpris
951 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KÅSA, mässing, 1700-tal.
Slutpris
1 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKE, brons och mässing, 1700-tal eller äldre.
Slutpris
1 212 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KANNA, tenn, rokoko, 1700-talets mitt.
Slutpris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKULPTUR, målat trä, 1700-tal.
Slutpris
3 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LJUSSTAKE, brons, 1700-tal.
Slutpris
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Slutpris
3 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KRUCIFIX, brons, 1700-tal.
Slutpris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TALLRIKAR, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.
Slutpris
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKE, brons, 1600-tal.
Slutpris
1 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GOLVLJUSSTAKE, smide, 1700-tal.
Slutpris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MORTLAR, 4 st, malm, 1700-tal.
Slutpris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKE, Barock, 1600-tal.
Slutpris
5 650 SEK
Utropspris
7 000 SEK
KOLLEKTBÖSSA, målat trä, troligen 1600-tal.
Slutpris
2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KANNA, tenn, daterad 1746.
Slutpris
4 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, Empire, 1800-talets första hälft.
Slutpris
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
URNA med LOCK, fajans, rokoko, 1700-talets mitt.
Slutpris
2 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RÖKELSEKAR, mässing, Namur, Belgien, 1700-tal.
Slutpris
1 708 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KANNA, fajans, 1700-tal.
Slutpris
700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MEDALJONG, patinerad metall, 1800-tal.
Slutpris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKE, brons, 1700-tal.
Slutpris
825 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OLJELAMPA, brons, 1700-tal.
Slutpris
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKE, tenn, empire, tidigt 1800-tal.
Slutpris
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSSPEGEL, venetiansk stil, 1900-tal.
Slutpris
450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JARDINJÄR, mässing, 1800-tal.
Slutpris
1 655 SEK
Utropspris
1 500 SEK