1144372
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner, skåp, plan møbler, modell 'a5622', danmark 1940-50-tal.

HANS J WEGNER, skåp, Plan Møbler, modell 'A5622', Danmark 1940-50-tal.

Stomme i ek, fronten med två jalusidörrar i teak, inredning i björk med lådor och hyllor, höjd 128 cm, bredd 148 cm, djup 49 cm. Nyckel finns.

Slitage, en låda samt några beslag till hyllor saknas.

Övrigt

Modellen formgiven år 1944.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Utropspris
15 000 SEK