1144376
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner, skrivbord, modell "a1515", plan møbler, danmark 1940-50-tal.

HANS J WEGNER, skrivbord, modell "A1515", Plan møbler, Danmark 1940-50-tal.

Mahogny, låsbara skåp på vardera sida med jalusidörrar och utdragbara skivor, på andra sidan förvaring bakom två skjutdörrar, 190 x 95 cm, höjd 76 cm.

Slitage, bordsskivan slipad, med små retuscher i faneret. Hyllor saknas bakom skjutdörrar. Nyckel saknas.

Övrigt

Modellen formgiven år 1944.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19

Utropspris
5 000 SEK