1144380
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner, karmstolar 1 par, modell "a422", plan møbler, danmark 1940-tal.

HANS J WEGNER, karmstolar 1 par, modell "A422", Plan Møbler, Danmark 1940-tal.

Stomme i teak, sits i grön textil, sitthöjd 46, höjd 88 cm.

Smärre slitage, omklädda.

Övrigt

Formgiven 1944.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Utropspris
7 000 SEK