1144382
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner, karmstol, modell "a422", plan møbler, danmark, 1940-tal.

HANS J WEGNER, karmstol, modell "A422", Plan Møbler, Danmark, 1940-tal.

Stomme i betsad bok, sits och rygg i svart läder, sitthöjd 46 cm, höjd 88 cm.

Slitage.

Övrigt

Modellen formgiven år 1944.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Utropspris
5 000 SEK