1144400
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner, 3+1 stolar, plan møbler för Århus rådhus, danmark 1941.

HANS J WEGNER, 3+1 stolar, Plan møbler för Århus Rådhus, Danmark 1941.

Stommar i ek samt bok, sitsar i flätat läder, märkta H Knak Jensen Møbelfabrik Aarhus, sitthöjd 47 cm, höjd 86 cm.

Slitage, mindre skador.

Övrigt

För Jydsk telefon / Åhus Rådhus.
H Knak Jensen Møbelfabrik var underleverantör till Plan møbler,

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Utropspris
5 000 SEK