1144410
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner, "windsor"-stol, mikael lauersen, danmark, 1940-tal.

HANS J WEGNER, "Windsor"-stol, Mikael Lauersen, Danmark, 1940-tal.

Ek, höjd 86 cm, sitthöjd 44 cm.

Sitsen med lagad spricka, slitage.

Placering: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - F40

“Nyt tidsskrift for Kunstindustri” No. 10, Oktober 1943, sid 155.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
15 000 SEK