1144413
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner, gungstol, modell "m33", mikael laursen, danmark, 1940-tal.

HANS J WEGNER, gungstol, modell "M33", Mikael Laursen, Danmark, 1940-tal.

Teak och svart läder, sitthöjd 39 cm, höjd 78 cm.

Försiktigt restaurerad. Smärre slitage.

"Nyt Tidsskrift for Kunstindustri", no. 9, 1942, sid 140-142.

Övrigt

Model 33 is Wegner's first rocking chair, designed in 1940. The model was shown at the exhibition "Købestævnet" in Fredericia, 1942.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Utropspris
10 000 SEK