1144416
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner, 3 stolar + utställningsaffisch, mikael lauersen, danmark, 1940-tal.

HANS J WEGNER, 3 stolar + utställningsaffisch, Mikael Lauersen, Danmark, 1940-tal.

Ek, grå textilsits, en stol med bränd dekor, sitthöjd 45 cm, höjd 78-84 cm.

Affisch från utställningen där stolarna först visades medföljer.

Omklädda, smärre slitage.

"Nyt Tidsskrift for Kunstindustri", no. 9, 1942, sid 140-142.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Utropspris
8 000 SEK