1144429
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner, "magasin du nord" karmstol, fdb møbler, danmark 1940-tal.

HANS J WEGNER, "Magasin du Nord" karmstol, FDB Møbler, Danmark 1940-tal.

Bok, snörsits, sitthöjd 40 cm, höjd 82 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Magasin du Nord.

"Nyt Tidsskrift for Kunstindustri", No. 12, 1947. In an advertisment with the title "Interior from New Rooms" in Magasin du Nord"

Övrigt

Modellen formgiven år 1947.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Utropspris
8 000 SEK