1144431
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner, peter's chair, table and shelf", fdb møbler, danmark 1940-tal.

HANS J WEGNER, Peter's Chair, Table and Shelf", FDB Møbler, Danmark 1940-tal.

Ek, rektangulärt bord, 72 x 43 cm, höjd 45,5 cm, barnstol höjd 45 cm, sitthöjd 25 cm, vägghylla längd 90 cm, höjd 30 cm djup 20 cm.

Smärre slitage.

Christian Holmsted Olesen, Wegner Just One Good Chair (2014), sid 46-47.

Övrigt

Childrens set / Peter’s table & Chair - shelf
Year 1944
Model P1 & P3
Beech

Eva Seeman
Eva Seeman
Ansvarig specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 31

Utropspris
5 000 SEK