1144432
Hans J Wegner
(1914-2007)
Hans j wegner, karmstolar 1 par, modell "142", fdb møbler, danmark 1940-tal.

HANS J WEGNER, karmstolar 1 par, modell "142", FDB Møbler, Danmark 1940-tal.

Stommar i ek, sits i randig textil, sitthöjd 44 cm, höjd 83 cm.

Slitage.

Övrigt

Modellen formgiven år 1944.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

Utropspris
4 000 SEK